Bakaláři

Techmania Science Center

  datum 23.duben 2017 17:37   autor Zaslal: Monika Petriláková
Ve čtvrtek 20.4. se třídy G2 a PEG1 vydaly na poznávací zájezd do Plzně. Naším cílem nebylo v tak mrazivém počasí město jako takové ale expozice a vědecké laboratoře v Techmania Science Center.
 
Nejprve jsme měli dostatek času projít si všechny vystavené expozice. Tyto interaktivní expozice mají za úkol vysvětlit něco málo z přírodní jevů a zákonitostí anebo také z oborů lidských činností. Zjistili jsme, že třeba i fyzika může být dobrodružství a naopak film a sport jsou někdy věda.
 
V inženýrské show nám byli představeni vědci, kteří svým inovativním řešením daného problému změnili svět. Vděčni jsme za to několika náhodám!
Na zbytek programu jsme se rozdělili do tří skupin a navštívili jsme biologickou, fyzikální a chemickou laboratoř.
 
V biologické laboratoři byli žáci zasvěceni do tajů DNA a genetického inženýrství. Jejich úkolem bylo pozorovat pomocí mikroskopu buněčná jádra na vlastnoručně připravených a obarvených preparátech. Poté si mohli extrahovat DNA z rostlinného materiálu a dokonce i svou vlastní! Tu si nakonec odnesli i sebou domů na řetízku.
 
V médiích se čas od času objeví zpráva o nálezu neznámé látky, která může být stejně dobře drogou, smrtícím práškem nebo moučkovým cukrem. Při chemickém programu se žáci dozvěděli, jak se v takovém případě zjišťuje, o co jde. Stali se chemickými inženýry a jednoduchými pokusy identifikovali neznámý vzorek. Při práci si žáci osvojili elementární postupy práce v chemické laboratoři.
 
Jak si můžeme zahrát písničku bez hudebního nástroje? Stačí trocha znalostí z fyziky: co je to zvuk, co je frekvence kmitání nebo jak fungují jednotlivé skupiny nástrojů. Účastníci programu z fyziky měli za úkol naladit zkumavku s vodou na konkrétní tón a společně pak zahrát Ovčáky čtveráky. Během práce inženýra – elektrotechnika si pak zapojili i další zajímavé přístroje.

© 2011-2018 Gymnázium & SOŠ Chodov